Blog > Komentarze do wpisu
UCHO IGIELNE, czyli cały Myśliwski

Znalezione obrazy dla zapytania myÅ›liwskiTa książka jest jak spacer po dawno niewidzianych, a wspominanych z sentymentem miejscach. Choć ani razu nie pada nazwa miasta, jak się spędziło tam sporo czasu i poznało parę cenionych tam osób, wiadomo, że chodzi o Sandomierz. Tytułowe "Ucho Igielne", huta, Muzeum Literatury, zamek, no i autor pan Wiesław Myśliwski urodzony niedaleko w Dwikozach, a mieszkający przez lata w tym pięknym mieście. Pisz zawsze o tym, co znasz - to jedna z zasad pisarskich. Stąd akcja różnych książek zwykle dzieje się tam, gdzie mieszkali ich autorzy. 

Pan Wiesław Myśliwski chodzi ścieżkami powojennego Sandomierza, pewnie sporo z jego wtrąceń/anegdot to fragmenty autobiograficzne, choć nie zgadniesz, które. Kto wie, czy postać wiodąca, profesor wyższej uczelni, z jego życiową poniewierką i powojenną drogą zdobywania wykształcenia, głodem i chłodem, nie jest jego drogą. Opowieść, prowadząca czytelnika przez lata jest - jak to u pana Wiesława Myśliwskiego - jakby pretekstem do rozwinięcia kapitalnych anegdot, jak choćby ta o fetowaniu na zamku wiekowego chłopskiego pisarza, autora jedynej książki, czy wizycie w rodzinnym mieście na zaproszenie miejscowych wielbicieli historii. I te przedziwne stancje z jeszcze osobliwszymi ich właścicielami.

Wreszcie czytanie z przyjemnością, bez wertepów interpunkcji i braków korekty. Kilka poprzednich książek to ból zatrzymywania się co chwilę z zastanowieniem: dlaczego tu nie ma przecinka? Chwała dwóm paniom korektorkom z Wydawnictwa Literackiego i ważne, że - dwom, pomyślałam. A potem przyjrzałam się wklejce za okładkami, tam staranny rękopis ołówkowy pisarza. Tak, to pisarz bezbłędnie zna miejsca, gdzie trzeba je wstawić. Ale co się dziwić: przecież to mistrz-polonista.

piątek, 01 marca 2019, radocka

Polecane wpisy

Komentarze
2019/03/01 10:16:59
Blox się zwija, najpierw trzeba przebrnąć przez to, co oferuje w zamian... Napisałam coś takiego- może się przyda?
cytrynowy.blox.pl/2019/03/JAK-SIE-PRZENIESC-Z-BLOXA-NA-BLOGSPOTA.html
-
2019/03/04 08:56:55
Dzięki, nie wiem, czy wystarczy mi umiejętności. Ale szkoda tych 14 lat...
-
2019/03/08 09:56:35
Umiejętności wystarczy chociażby na to, żeby sobie skopiować pliki na dysk w komputerze albo zewnętrzny. A potem zastanowić się na spokojnie, ogarnąć jakieś "nowe- swoje" miejsce w sieci i... zacząć od nowa... albo metodą prób i błędów - w końcu się uda- wgrać to, co było i kontynuować. Lubiłam tu zaglądać ze względu na klimat Opowieści. Mam nadzieję, że jeszcze gdzieś kiedyś się spotkamy :) Daj znać, gdzie jesteś :)
wdomuipracy.blogspot.com/
Pozdrawiam serdecznie. Do zobaczenia :)
Anka
-
2019/03/20 08:36:26
Miałam dać znać, więc daję. Udało mi się! Dzięki za rady i wsparcie. Myślałam, że to się przeniesie tak jak u Ciebie z szablonem, tagami, itd., ale nie. Na razie jest wizualnie łysy, bo nie wiem gdzie kliknąć, żeby je dodać, ale - nie ustaję w wysiłkach. sztukipiekne.home.blog/